9. sınıf Türk dili ve edebiyatı cevapları MEB

9. sınıf Türk dili ve edebiyatı dersi cevapları MEB 3. Ünite: Şiir

Metni Anlama ve Çözümleme

92. sayfa cevapları


1.    "Gözüne mil çekilmiş bir âmâ gibi evler", "Yolumun zafer tâkı, gölgeden taş kemerler" dizelerindeki altı çizili kelimelerin anlamlarını metnin bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizin doğruluğunu sözlükten kontrol ediniz.

2.    Kaldırımlar adlı şiirin temasını belirleyiniz.

3.    "Kaldırımlar, çilekeş yalnızların annesi /Kaldırımlar, içimde yaşamış bir insandır" dizeleriyle anlatılmak istenen nedir? Açıklayınız.

4.    Şiirdeki açık ve örtük iletileri belirleyiniz.

Açık ileti:

Örtük ileti:

5.    "Kaldırımlarda şairin içinde bulunduğu dekor, neresi olduğu belirtilmeyen büyük bir şehrin sokaklarıdır. Şiir, şairi bu dekor ortasında gösteren bir mısra ile başlıyor:

Sokaktayım, kimsesiz bir sokak ortasında.

Şairin hareket halinde olmasına rağmen, bir dehlizi andıran bu dar, karanlık ve kapalı dekor devam eder. Kaldırımlar ve sokak kelimelerinin sık sık tekrarlanmasıyla bu kasvetli mekân, bir musallat fikir, daha doğru bir deyişle, şairin hayatına şekil veren bir kader haline geliyor. Onun dünyası bu dar ve karanlık sokaklardan ve kaldırımlardan ibarettir.
Mehmet Kaplan, Şiir Tahlilleri2

Yukarıdaki metinde Mehmet Kaplan, Necip Fazıl Kısakürek'in Kaldırımlar şiiriyle ilgili görüşlerini dile getirmektedir. Metindeki görüşlerle kendi düşüncenizi karşılaştırınız.

1. Etkinlik:

Nasıl da çınlıyor kulaklarım,

Dağlar, ormanlar sürükleniyor sularla...

Coşkun Ertepınar

a.    Yukarıdaki dizelerde asonansları ve aliterasyonları bulunuz.

b.    Dizelerdeki asonans ve aliterasyonların şiire katkısını belirtiniz.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio