2014-2015 Ekoyay Yayınları 9. sınıf Türk edebiyatı kitabı cevapları: Öğretici Metinler konusu Yavuz Sultan Selim adlı tarihi metin

 
1. “Yavuz Sultan Selim” adlı metnin oluşmasına zemin hazırlayan zihniyeti belirleyiniz.
Yavuz Sultan Selim hakkında bilgi veren bu metin, Osmanlının siyasi, sosyal, askeri, ekonomi, kültürel özellikleri gibi zihniyet unsurları çerçevesinde kaleme alınmıştır.
 
2. “Yavuz Sultan Selim” adlı metni yapı bakımından inceleyiniz. Metnin yapı özelliklerini tah­taya yazınız.
Yavuz Sultan Selim adlı metin düz yazı biçiminde ve paragraflar halinde yazılmıştır.
3. “Yavuz Sultan Selim” metninin ana düşüncesini belirleyiniz. Metindeki ana düşüncenin özelliklerini açıklayınız.
Ana düşünce: Yavuz Sultan Selim, Osmanlı Devleti’nin en büyük padişahlarından biridir.”
 
4. “Yavuz Sultan Selim” metninin yazılış amacı nedir? Metnin yazılış amacı ile dil ve ifade özel­likleri arasındaki ilişkiyi açıklayınız.
Yavuz Sultan Selim adlı metnin yazılış amacı: Yavuz Sultan Selim hakkında bilgi vermek, onu tanıtmak, bilinmeyen yönlerini ve imparatorluğun gelişmesindeki katkılarını ortaya koymaktır.
 
5. “Yavuz Sultan Selim” adlı metnin hangi geleneğe bağlı olarak kaleme alındığını tartışınız. Ulaştığınız sonuçları sözlü olarak ifade ediniz.
Tarihi metin geleneğine göre yazılmıştır.
 
6. “Yavuz Sultan Selim” adlı metnin ana düşüncesi ve yazılış amacını dikkate alarak metni yo­rumlayınız. Böyle bir yazıyı yazabilmek için nasıl bir eğitim almak gerektiğini belirtiniz.
 
7. “Yavuz Sultan Selim” adlı metinde anlatılanların yazarın kendi görüşleri mi yoksa tarihsel gerçekler mi olduğunu tartışınız. Ulaştığınız sonuçlardan hareketle öğretici metinleri okuma ile sanat metinlerini okumanın farklılığını açıklayınız.
 
Metinde anlatılanlar, yazarın görüşleri değildir, tarihi gerçeklerdir.

Tarihi metinlerde yazar, kendi düşüncesini açıklamaz. Gerçeklik ilkesine ve nesnelliğe bağlı kalır.
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio