KAMU BORCU

2013 yılı itibarıyla Türkiye’nin dış borcu  ne kadardır?

Türkiye’nin dış borcu (kamu+özel sektör) 2013 yılı dördüncü çeyrek dönem sonu itibarıyla 388.2 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

İç borç nedir?

İç borç: Hükümetlerin genelde ülke sınırları içerisinde kişi ve kurumlara ulusal para cinsinden borçlanmasıdır. Ödeme sıkıntısı olduğunda para basılarak çözüm bulunabilir. Ama bu enflasyonu artırır.

Dış borç nedir?

Dış borç: Hem devletin (kamunun) hem de özel sektörün  milletlerarası para piyasalarından ve ekonomi kuruluşlarından, döviz cinsinden yaptığı borçlanmalardır. Dış borç açığı kısaca cari açık olarak ifade edilir.

Kamu borcu nedir?

Kamu borcu: Kamunun iç ve dış borcu genel olarak kamu borcu olarak ifade edilir.

Kamu borcu ABD ile birlikte özellikle Avrupa Birliği ülkelerinin çok ciddi bir sorunu haline gelmiştir.  Kamu borcu en fazla olan ülke ABD’dir.  ABD’yi Yunanistan ve İtalya takip ediyor.

Burada dikkat edilmesi gereken husus, borçla birlikte gelirin ne kadar olduğudur. ABD’nin borcu, gelirinin yaklaşık 3 katıdır. Yunanistan’ın borcu, gelirinin 4 katından fazladır. Kamu borcunun içinde iç borçlar da vardır. Türkiye’nin kamu borcu bakımından durumu birçok AB ülkesine göre daha iyidir.

Not: Dış borcu en fazla olan ülkeler ekonomisi gelişmiş Batılı ülkelerdir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio